Во Шпанија задолжително носење маски

Од:

Владата на Шпанија денеска соопшти дека носењето на маски за лице и понатаму ќе биде задолжително.

Одлуката беше донесена по вчерашниот состанок на централната Влада и претставниците на 17 автономни региони на Шпанија.

Како и до сега, маските ќе бидат задолжителни во јавниот превоз, во затворени простории и на улица доколку нема можност за дистанца од два метра.

Наредбата што официјално го пропишува носењето маски ќе стапи на сила за неколку дена.

Шпанија е на трето место по инфицирани лица со Ковид-19, чија бројка се искачи на 278.188, од кои 27.709 починаа, а оздравеа 196.958 луѓе.

Би можело да ве интересира

Нова студија на Универзитетот во Колумбија открива какво е влијанието на коронавирусот врз нашиот организам

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Десет пратеници во косовското Собрание заразени со коронавирус

А1он

Премиерот на БиХ позитивен на коронавирус

Горјан Грнчаровски

Двајца пратеници на Мадагаскар починаа од последици на коронавирус

А1он

ВИДЕО: Активисти од Лондон предупредија, убивањето на животни го зголемува ризикот за појава на нова пандемија

Горјан Грнчаровски