Во Шпанија уапсена е банда составена од Украинци и Руси која ограбувала бегалци

Од:

Шпанската полиција уапсила 10 членови на криминална банда која ограбувала бегалци од Украина, пренесува шпански „Паис“.

Акцијата на специјалната полициска единица, која започна во мај минатата година, заврши со апсење на 10 членови на оваа криминална група, кои се товарат за најмалку седум кражби.

Полицијата од бандитите запленила 1,25 милиони евра готовина и разни луксузни предмети.

Од 10-те уапсени, седум се Украинци, а тројца се Руси. Тие упаднале во куќи во Торевиеја и Орихуела. Сите жртви биле богати украински бегалци кои чувале скапоцености дома.

Разбојништвата, од кои некои биле извршени сред бел ден, не оставиле никаква трага освен мало оштетување на бравите и секогаш се случувале додека сопствениците биле далеку од своите домови.

Покрај пари, крадците украле и накит, часовници, чанти, парфеми и брендирани очила или мобилни телефони и компјутери.

Би можело да ве интересира

Заврзаа човек и му се заканија дека ќе му ја силуваат ќерката: Полицијата се сомнева дека е бандата е од Србија

Горан Наумовски

Банда од Балканот „падна“ во Шпанија: Украдоа накит вреден милион евра, а ограбија и познат фудбалски тренер

(ВИДЕО) По сушата, силен дожд падна на југот на Шпанија, поплавени улици, затворени училишта

ВИДЕО: Се урна борбен авион Ф-18 во Шпанија

Катерина Павлова-Николовска

Експлозија во Шпанија: Најмалку две лица загинаа

Шпанскиот премиер: Во војна има агресор и жртва, а во Украина агресор е Путин

Ана Ололовска