Во Шпанија разбиена нарко-мрежа, уапсени 35 лица

Од:

Шпанската полиција разби голем синџир на трговија со дрога, уапси 35 лица и заплени повеќе од 11 тони хашиш.

– Разбиена е организација која контролира цел синџир на нелегална трговија, од производство до пакување на дрога, како и превоз до Шпанија, складирање и дистрибуција ширум Европа, посебно во Франција, Белгија, Англија и Холандија, соопшти полицијата.

Главниот магацин на шпанската нарко-мрежа се наоѓа во централниот регион Толедо на 70 километри од Мадрид, каде полицијата запленила 8,5 тони дрога, од вкупните над 11 тони конфискувани наркотици.

Шпанската полиција во истата акција пронашла и запленила и 150.000 евра во готовина, 14 возила и 109 мобилни телефони.

Би можело да ве интересира

Шпанската полиција заплени еден тон кокаин oд „Балкански картел“

Горан Наумовски

МВР: Пресечен меѓународен канал за транспорт на наркотици, запленета дрога вредна 120.000 евра

Горан Наумовски

Фатени 5000 криминалци, запленета дрога од 400 милиони евра – дилерите на мета на МВР

ВИДЕО: Шверцерите на мигранти во Европа имаат нова, морничава тактика

Израел го протера шпанскиот амбасадор

Жена од Шпанија се спасила од киднапер кој ја врзал со катанец и синџир околу вратот