Во Мјанмар при напад врз училиште загинаа најмалку шест деца

Од:

Најмалку шест деца загинаа, а 17 се повредени откако воени хеликоптери отвориле оган врз училиште во Мјанмар.

dobivaj vesti na viber

Според локалните медиуми, воените хеликоптери отвориле оган врз училиште лоцирано во близина на будистичкиот храм во селото Лет Јет Коне, во централниот регион Сагаинг.

Армијата на Мјанмар соопшти дека отворила оган бидејќи бунтовниците ја користеле училишната зграда.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Најмалку 80 цивили загинаа во воени воздушни напади за време на концерт во Мјанмар

Ана Ололовска

Најмалку осум жртви во експлозии пред затвор во Мјанмар

Двајца убиени во напад со нож во Германија

Судот во Мјанмар повторно ја осуди Аунг Сан Су Чи на затвор, овој пат на три години за корупција

Горан Наумовски

САД: Неуспешен ракетен напад врз американски војници во Сирија

Горан Наумовски

Повеќето од жртвите на бомбашкиот напад во Кабул се девојчиња

А1он