Во Брисел делуваат стотина руски и кинески шпиони

Од:

Околу 450 шпиони, руски и кинески, моментално делуват во Брисел, предупреди Европската служба за надворешно делување (ЕЕАС).

Одделот за внатрешна безбедност на Европската служба за надворешно делување, соопшти дека во Брисел моментално делуваат околу 200 руски и 250 кинески разузнавачи, пренесува германскиот весник „Велт“.

Диплоамтите се предупредени за избегнуваат одредени локации меѓу кои и популарниот ресторан и кафуле во близина на главната зграда на Европската комисија и седиштето на ЕЕАС.

Руските и кинеските разузнавачи, како што се наведува во извештајот, во главно работат во амбасадите и трговски претставништа на своите земји.

Би можело да ве интересира

Џамбаски: Владата во Скопје лобира во Брисел, во лажирањето на извештајот се вклучени и европратеници

Орце Костов

Економист: Москва наредува руската мафија во странство да финансира шпиони

Во Полска уапсена е група под обвинение дека се руски шпиони

Хаос во Брисел: Закани за можен терористички напад

Вооружени мажи се уапсени недалеку од седиштето на ЕК во Брисел

Горан Наумовски

Штрајк на дел од јавниот сектор во Брисел за подобри работни услови и повисоки плати

А1он