Во Бразил веќе регистрирани над 170. 000 смртни случаи од коронавирус

Од:

Во изминатите 24 часа бројот на смртни случаи од коронавирус во Бразил се зголемил за 630, со што вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата достигна 170.115, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Во последното деноноќие бројот на заразени лица се зголемил за 31.100 и сега изнесува влкупно 6.118.708, пренесе Тасс.

Од Ковид-19 досега се закрепнати 5.476.018 пациенти или околу 90 проценти од сите инфицирани пациенти, а во моментов активни има 472.575 случаи.

Податоците покажуваат дека во првите две недели од ноември во земјата повтроно дојде до зголемување на бројот на новоинфицирани.

Бразил е трета земја во светот по бројот на заразени со коронавирусот, по САД и Индија, и втора по бројот на смртни случаи, веднаш по САД.

Би можело да ве интересира

Бразилскиот претседател Лула кон средината на месецот патува во Кина

Ана Ололовска

Мароко го совлада Бразил

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Павлова-Николовска

СЗО до Американците: На која основа тврдите дека коронавирусот дошол од лабораторија

Ана Ололовска

По три години Хонг Конг ја укинува обврската за носење маски

Ана Ололовска

ФБИ: Корона вирусот протече од лабораторија во Кина