Во Бразил 10.278 заразени и 431 смртен случај од Ковид-19

Од:

Бројот на заболени од коронавирусот во Бразил се зголеми за 1.222 во последните 24 часа, достигнувајќи 10.278 болни, соопшти денеска државното Министерство за здравство.

Бројот на починати е зголемен за 72 – на 431, со стапка на смртност од 4,2 проценти.

Починатите претежно се пациенти на возраст над 60 години, а 79 проценти од смртните случаи припаѓале на групи со висок ризик.

Првиот случај на коронавирус во Бразил беше потврден на 26 февруари.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Аеродром во Бразил e поплавен: „Салгадо Фиљо“ ќе е затворен до крајот на мај

Големи поплави во Бразил, загинаа 83 лица, 111 се исчезнати

(ВИДЕО) Гори зграда од 28 ката во Бразил

Горан Наумовски

Заложничка драма во Бразил, двајца се тешко ранети

Горан Наумовски

Српската репрезентативка преживеала пекол: Прво ја нападнале со ножеви, па и ставиле пиштол на глава

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Големи поплави и загинати во Бразил