(ВИДЕО) Зеленски по нападот на болницата во Днипро: Руските војници се апсолутно болни суштества

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на вечерашното обраќање до нацијата ги осуди руските војници кои стојат зад смртоносниот ракетен напад врз медицинската клиника во Днипро и рече дека тие се „апсолутно болни суштества“.

Тој рече дека две лица загинале, а над 30 луѓе се повредени. „Тоа е чист криминал. Русите одат со проектили и балистика против болницата и ветеринарната клиника. Тие се апсолутно болни суштества“, рече тој.

Зеленски рече дека Украина прави се што е можно за да добие понапредна воздушна одбрана.

„Веќе има значителен напредок во тековните напори да се убедат западните сојузници да ја снабдат Украина со модерни борбени авиони, кои ќе станат клучна компонента на одбраната на Украина. Се движиме побрзо во модернизацијата на одбраната отколку што можеше да се предвиди пред шест месеци“, кажа Зеленски.

Би можело да ве интересира

Рускиот амбасадор во Британија: Русија сè уште не почнала сериозно да војува во Украина

Русија уништи неколку беспилотни летала кои се упатија кон нафтена рафинерија, соопштија властите

Горан Наумовски

Русите синоќа со дронови масовно го нападнаа Киев, едно лице загина

(ВИДЕО) Украина ќе добие моќно оружје: Може да уништи бункери длабоко под земја

Горан Наумовски

Руските воени сили уништија две ракети од типот Storm Shadow

Украина ја призна својата улога во нападот на Кримскиот мост

Горан Наумовски