(ВИДЕО) Во напад пред синагога во Тунис: Полицаец уби двајца верници и колега, убиен е и напаѓачот

Од:

Двајца верници кои учествуваа на еврејскиот аџилак се убиени во вторникот вечер од туниски полицаец кој пукаше пред синагогата Ел Гриба на островот Џерба, соопшти туниското Министерство за внатрешни работи.

Би-би-си јавува дека подоцна бил убиен и полицаецот кој нападнал.

Напаѓачот, наводно, прво убил колега за да украде муниција пред да се упати кон синагогата.

Напаѓачот пукал неселективно кон безбедносниот персонал во близина на синагогата, при што уби двајца посетители и уште еден припадник на обезбедувањето, а рани и петмина припадници на обезбедувањето и четворица посетители.

– Потоа безбедносните сили го застрелале, соопшти туниската полиција.

Би можело да ве интересира

МНР го осуди нападот врз цивилите во Газа: Ова е кршење на меѓународното право

Орце Костов

ВИДЕО: Полицајци тепале обезбедување на казино

Орце Костов

Две деца се избодени со нож денеска во Германија

Му „пукнал филмот“ додека чекал за пасош – жител на Табановце нападнал вработен во пасошко во Куманово

Анита Петровска Рајковиќ

Полицијата oд Лондон извести: Веруваме дека го пронајдовме телото на напаѓачот од Лондон

Горан Наумовски

Тројца повредени во напад со нож во Париз