(ВИДЕО) Уште еден смртоносен напад на ајкула во Хургада: Втората жртва е Романка

Од:

Уште еден напад на ајкула се случи во популарното летувалиште Хургада.

dobivaj vesti na viber

Откако австриската пензионерка Елизабет Скваер (68) почина по страшен напад на ајкула во египетско одморалиште, австрискиот портал „Haute“ пишува дека се случил уште еден напад во близина на Хургада во кој животот го загубила уште една жена.

Веста за смртта на втората жена ја потврди и египетското Министерство за заштита на животната средина, со што се потврдија шпекулациите кои вчера се појавија на социјалните мрежи.

По фаталниот напад на ајкула во петокот, египетското Министерство за животна средина денеска извести дека втора жена била нападната и убиена од ајкула. Овој инцидент се случил јужно од приморското одморалиште Хургада, на само 500 метри од првиот напад.

Според првичните информации, втората жртва е од романска националност.

Вториот напад на ајкула го пријавил и новинар на „20 минути“, кој таму е на одмор. Двата инцидента се случиле на оддалеченост од околу 500 метри.

Министерството покрена истрага за инцидентот и ја затвори плажата на три дена. Во овој период во областа не се дозволени спортови на вода како нуркање, сурфање на ветер, едрење, се вели во соопштението.

Министерството во соопштението наведува дека е формирана комисија која ќе ги испита околностите на нападот и сите научни причини зад него.

Би можело да ве интересира

Голем пожар во црква во Египет, најмалку 35 загинати

Катерина Павлова-Николовска

Најмалку 17 загинати во сообраќајна несреќа во јужниот дел на Египет

А1он

Во сообраќајна несреќа во Египет 22 загинати, 33 повредени

Прва средба меѓу Бајден и Ал Сиси

Ана Ололовска

„Известија“: Саудиска Арабија, Египет и Турција планираат присоединување кон БРИКС

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Хорор во Хургада: Жена изгризана од ајкула пред капачите, лекарите не можеле да ја спасат

Ана Ололовска