ВИДЕО: Три трговски центри во Брисел евакуирани по дојава за бомба

Од:

Три трговски центри во Брисел беа евакуирани попладнево по дојави за експлозивни направи, полициските операции се во тек.

Калина, Македонка која живее во Брисел, се наоѓала во едниот од овие центри кога започнала тревогата.

-Почна една сирена, очигледно дека не беше аларм за пожар, различно звучеше, и низ разглас ни рекоа да излеземе од најблискиот излез без да си ја земеме колата, луѓето почнаа да трчаа, не знаеш дали во моментот некој шета со пушка или нешто, ништо не знаеш.

Веднаш се затвориле продавници и се појавиле војници во центарот, раскажува Калина за МИА.

Полициски извори потврдија дека во моментов се наоѓаат специјални единици за деминирање во центрите и дека операциите течат непречено.

-Инспекцијата е во тек од страна на специјални служби на федералната полиција, безбедносен периметар е определен и во постојан контакт сум со полицијата за да се види кои мерки да се преземат, изјави за медиумите градоначалникот на општината Волуве Сен Ламбер каде се наоѓа еден од трговски центри.

Полицијата не информира дали станува збор за терористичка закана.

На 22 март 2016-та во два терористички напади во Брисел загинаа 33 лица и повредени се над триста.

Би можело да ве интересира

Белгија не може да се договори за назначување европски комесар

„Гардијан“: Лондон повлекува дипломати од Брисел поради брегзит

А1он

ХСБЦ ќе и плати на Белгија речиси 300 милиони евра поради обвинувања за даночни измами

Џонсон телефонски разговараше со Макрон за Брегзит

Во Холандија и Белгија рекордно високи температури

ВИДЕО: Стотици патници останаа на половина пат поради проблеми со напојувачката мрежа во Белгија

Татјана Ташкова