Стотици фармери ги блокираа патиштата околу белгиското пристаниште Антверпен-Бриж

Од:

Стотици фармери ги блокираа патиштата околу белгиското пристаниште Антверпен во вторникот, сигнализирајќи нови проблеми во транспортот на стоки веќе нарушени од кризата во Црвеното Море.

Антверпен-Бриж е на второто место во рангирањето на најпрометните пристаништа во ЕУ со 254 милиони тони транспортиран товар во 2022 година, покажуваат податоците на Евростат. На прво место е Ротердам со 427 милиони тони, а на трето Хамбург со 103 милиони тони.

Поради кризата во Црвеното Море, бројни логистички компании ги пренасочуваат бродовите околу Кејп Добра надеж, а многумина го продолжуваат патувањето до пристаништата на северот на Европа, кои во овие услови бележат силен пораст на сообраќајот.

Од ноември јеменското движење Ансар Алах ги напаѓа бродовите поврзани со Израел во Црвеното Море, барајќи прекин на израелските воени операции во палестинскиот Појас Газа и испорака на хуманитарна помош за Палестинците. Движењето е предводено од советот што владее со погусто населените делови на Јемен.

Од средината на јануари, САД и Велика Британија возвратија со напади врз цели во Јемен, велејќи дека сакаат да го заштитат бродот. Јеменското движење одговори со ставање на целната листа на американски и британски бродови.

Белгиските земјоделци во вторникот ги блокираа пристапните патишта до пристаништето Антверпен-Бриж, приклучувајќи се на бранот протести низ Европа против високите трошоци за производство, построгите еколошки регулативи и евтината конкуренција на увозот.

„Бизнисот е крајно нарушен. Товарот не може да се испорача или да се подигне бидејќи камионите се запрени, а работниците се пуштени само по долго чекање“, изјави Стефан Ван Фрачем, директор на здружението на компании кои управуваат со пристаништата Алфапорт ВОКА.

Би можело да ве интересира

Шпиц во наводнувачката сезона, земјоделците бараат повеќе вода и ред при наводнувањето

Надминат проблемот со наводнување на земјоделските површини во Овче Поле

Вооружен напад во Брисел: Има мртви и ранети

Оризовите ниви во Кочанско половина месец оставени без вода, земјоделците протестираат

Земјоделците од Светиниколско го блокираа експресниот пат Штип – Велес

Горан Наумовски

Земјоделците од Овче Поле утре излегуваат на протест