(ВИДЕО) Страшни поплави го разоруваат Јордан: Силен дожд преврте автобус, има повредени

Од:

Околу 1.700 туристи се евакуирани од античкиот град Петра во јужен Јордан поради поплави предизвикани од дожд, јавија денеска локалните медиуми.

По силниот дожд, вода се излеа по карпите кои го опкружуваат древниот храм Набатен.

Локалните власти донесоа одлука за евакуација на околу 1.700 туристи кои се нашле на популарната локација.

За време на викендот, јорданските служби за безбедност предупредија на лоши временски услови ширум земјата и дека се очекуваат многу обилни дождови на југот на Јордан.

Според медиумите, три лица се повредени при превртување на автобус поради силен дожд во близина на градот Ман на југот на Јордан, недалеку од Петра.

На патот покрај Мртвото Море се пријавени и неколку одрони.

Би можело да ве интересира

Групата Исламски отпор ја презеде одговорноста за нападот на американската база

Трамп: Да бев јас претседател ќе беше мир во целиот свет

(ВИДЕО) Тројца Американци се мртви, 30 повредени во напад на база во Јордан: Ќе одговориме порача Бајден

Нападната американската војска: Најмалку 3 војници загинаа, 25 се ранети

Египет и Јордан бараат итен прекин на огнот, за САД тоа само ќе го остави Хамас на власт

Јордан: Никој во регионот не верува во израелската приказна за експлозијата во болницата