(ВИДЕО) Скандалозни сцени во Ерусалим: Судири меѓу израелската полиција и христијанските верници поради безбедносни мерки

Од:

Православните верници денеска присуствуваа на церемонијата на Светиот оган на Светиот гроб на Велика Сабота пред Велигден, „празникот на празниците“.

Овој древен ритуал годинава, како и минатата година, предизвика тензија кај израелската полиција, бидејќи бројот на верници кои можат да влезат во црквата е ограничен на 1.800, а некогаш имаше и до 10.000 луѓе.

Намерата на Израел била да спречи несреќа како онаа што се случи пред две години на еврејското свето место, на северот на земјата, кога во метежот загинаа 45 лица, тврдат официјални израелски лица.

На Велика Сабота пред православниот Велигден пламенот се појавува во црквата на Светиот гроб, изградена на местото каде, според христијанската традиција, Исус бил распнат, погребан и воскреснат.

Секоја година, Ерусалимскиот патријарх влегува во едикулата, каде што се наоѓа гробот на Исус, и се враќа со запалени факели и запалени снопови од 33 свеќи, од кои секоја симболизира една година од животот на Исус.

Додека ова се случува, камбаните бијат, а верниците извикуваат, секој на својот јазик: „Христос воскресна“ и „Навистина воскресна“, објави АП.

Ритуалот стар 1.200 години на светиот оган претставува вечност, мир и обнова и е најсветиот настан за православните.

Јелена Новаковиќ од Црна Гора денеска за АП изјави дека жали што не може да дојде во црквата каде што, како што рече, сака да биде нејзиното срце и нејзината вера.

Таа, како и илјадници други верници, остана зад металните барикади во премините што водат до црквата.

Во некои случаи, туркањето прерасна во насилство. На видео снимки се гледа како израелската полиција влече и удира неколку верници, турка коптски свештеник до ѕид и соборува жена на земја.

Најмалку едно лице е повредено и е пренесено во болница.

Христијанското малцинство во Ерусалим, соочено со конфликтот меѓу Евреите и Муслиманите, стравува дека дополнителните безбедносни мерки се насочени кон промена на нивниот статус во Стариот град на Ерусалим, преку овозможување поголем пристап до Евреите и ограничување на бројот на христијански верници.

Ерусалимската патријаршија ги критикуваше ограничувањата како кршење на верската слобода и ги повика сите верници да дојдат во црква и покрај израелските предупредувања.

Веќе во 8 часот, израелските полицајци ги враќаше повеќето верници од портите на Стариот град, вклучително и туристите кои допатуваа од Европа и палестинските христијани и пристигнаа од окупираниот Западен Брег, па се упатуваа на место каде што церемонијата можеше да се следи на екран.

Гневните аџии и свештеници упорно се обидуваа да се пробијат, но полицијата ги спречи да го сторат тоа, дозволувајќи им да поминат само некои верници со билети.

По церемонијата, Благодатниот оган беше испратен со чартер летови во земјите каде што живеат православните христијани.

На тензијата за време на православниот Велигден делумно влијаеше и совпаѓањето на еврејските, муслиманските и христијанските празници оваа година.

Би можело да ве интересира

Две лица се повредени во терористички напад во Ерусалим

Американски дипломат е пронајден мртов во Израел

Растат тензиите во Ерусалим на две недели пред светиот муслимански месец Рамазан

ВИДЕО: Напад во Ерусалим, има мртви

Израел: Напаѓачите во Ерусалим веќе биле во затвор поради тероризам

Израел: Цивилите во Ерусалим беа застрелани од Хамас

Горан Наумовски