Израел: Напаѓачите во Ерусалим веќе биле во затвор поради тероризам

Од:

Двајцата вооружени напаѓачи во престрелката утринава во Ерусалим веќе биле во затвор поради терористички активности, соопшти израелската агенција за безбедност.

Станува збор за Мурад Намр (38) и неговиот брат Ибрахим Намр (30). Мурад помина 10 години во затвор за планирање терористички напади, беше ослободен во 2020. Ибрахим заврши во затвор во 2014 година.

Израелските медиуми го објавија идентитетот на лицата убиени во утринската престрелка. Убиени се рабинот Елимелех Васерман (73), Чана Иферган (64) и Ливија Дикман (24).

Тајмс оф Израел пишува дека Васерман бил судија во израелскиот рабински судски систем и дека Иферган бил директор на училиште во градот Беит Шемеш.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

(ВИДЕО) Уапсен е маж осомничен дека е вмешан во убиството на полицаецот во Лозница

Горан Наумовски

Артан Хајзири тврди дека е во Германија и дека не е вмешан во убиството на српскиот полицаец

Горан Наумовски

Потрага во Србија: Артан Хајзири од Косово пукаше во двајца полицајци во Лозница

Горан Наумовски

30 дена притвор за момчето кое усмрти професионален војник на АРМ

Двајца Британци убиени, па запалени во Шведска

Горан Наумовски