Растат тензиите во Ерусалим на две недели пред светиот муслимански месец Рамазан

Од:

Две недели пред почетокот на светиот муслимански месец Рамазан, во Ерусалим растат тензиите.

Се чини дека безбедносните проценки во врска со Ал Акса на крајот ќе треба да ги изврши полицијата.

Иако одлуката за безбедносните протоколи поврзани со планината на Храмот или Ал Акса властите во Израел требало да ја донесат порано, медиумите во оваа земја јавуваат дека доцнењето во донесувањето одлуки станало правило за време на владеењето на Бенјамин Нетанјаху.

Имајќи ги предвид тензиите кои во моментов се присутни на Блискиот Исток, израелската влада го префрли притисокот на полицијата, која во следните две недели ќе треба да им ги претстави сите протоколи на официјалните лица во оваа земја.

„Жалиме што во врска со чувствително и сложено прашање за кое се разговара во тајни дискусии на политичко ниво и пред да се донесат какви било одлуки за тоа прашање. Има партии кои изнесуваат позиции кои не се јасни на што се засноваат, и не одлучувајте по тоа прашање бидејќи имаат потенцијал да му наштетат на процесот и да ги возбудат духовите“, велат од полицијата.

За актуелната состојба, невладината организација Абрахам Иницијатива најави дека може да дојде до ескалација поради неодговорно однесување и на терен и во исламофобични изјави.

„Бараме да се издадат јасни упатства во врска со однесувањето на полицијата во Ерусалим кон верниците. Доколку има законска одлука за ограничување на молитвата во џамија, одговорноста на полицијата е однапред да објави јасни информации до јавноста, да спречи разочарување и фрустрација кај верниците кои ќе пристигнат во Ерусалим, но ќе им биде забранет влезот во џамијата“, заклучува организацијата.

Освен полицијата, одлуката за пристигнувањето на верниците во областа Ал Акса ќе ја донесе и израелската агенција Шин Бет како и армијата на оваа земја. Сепак, се чини дека евентуалната одлука и координација на активностите со израелската влада ќе се чека до последен момент, што секако дополнително ќе ги подигне тензиите.

Би можело да ве интересира

Американски дипломат е пронајден мртов во Израел

ВИДЕО: Напад во Ерусалим, има мртви

Израел: Напаѓачите во Ерусалим веќе биле во затвор поради тероризам

Израел: Цивилите во Ерусалим беа застрелани од Хамас

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Пукање во Ерусалим, има мртви и ранети, напаѓачите се ликвидирани

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Терористички напад во Ерусалим: Има мртви и ранети