ВИДЕО: Напад во Ерусалим, има мртви

Од:

Рано утринава бил извршен напад врз патници кои биле на автопатот на влезот во Ерусалим. Најмалку едно лице загина во нападот, а уште осум се ранети.

Неименуваните напаѓачи, за кои се верува дека се Палестинци, утринава излегле од возило на автопат и почнале да пукаат со автоматско оружје кон автомобилите кои биле заглавени во утринскиот шпиц.

Израелските медиуми јавуваат дека едно лице им подлегнало на повредите на лице место, додека други две се во критична состојба.

Пет лица се префрлени во блиската болница и засега не се знае степенот на нивните повреди.

Полицијата соопшти дека на лице место убила двајца од напаѓачите кои го извршиле овој напад, кој е окарактеризиран како терористички, додека третиот се обидел да побегне и набрзо бил убиен.

На терен се голем број специјалци.

Би можело да ве интересира

Америка го ограничи движењето на својот дипломатски персонал во Израел

Иран: Немаше ракетен напад, соборивме израелски беспилотни летала

Горан Наумовски

ABC News: Израелски проектили погодија локација во Иран

Нов состанок на воениот кабинет на Израел

Иран: Следниот напад ќе биде за неколку секунди

Катерина Ѓуровски

Израел потврди дека ќе се одмазди, раздор во кабинетот на Нетанјаху

Катерина Ѓуровски