ВИДЕО: Силни турбуленции, повредени 10 патници-снимка на летот над Лисабон

Од:

Иако пилотите знаат по какви временски услови летаат, тие често наидуваат на турбуленции.

И тогаш авионот може да падне за повеќе од 1.000 метри.

Таквото насилно нурнување обично резултира со сè што не е цврсто фиксирано да лета во сите правци во авионот, да удри на подот и на седиштата. Секако, тоа може да им се случи и на патниците кои не се врзани со појас, што може да резултира со сериозни повреди, а имало и смртни случаи.

Силни турбуленции се случија и на авионот на Ангола ерлајнс на летот DT652 од Луанда до Лисабон, по што настана хаос во авионот.

Турбуленциите во кои вчера налета овој патнички авион доведоа до повреди на дури десет патници.

Би можело да ве интересира

Во Португалија беснеат шумски пожари, во Лисабон е издадено црвено предупредување

Во Португалија свештеници злоставувале 4.800 деца, Папата се сретна со дел од жртвите

(ВИДЕО) Повеќе од 600 пожарникари го гаснат пожарот во Португалија

(ВИДЕО) Застрашувачка снимка од авионот: влета во силни турбуленции, па ги рафрла патниците на таван

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Врата од авион се отвори среде лет, патниците во паника, се појави снимка

Ана Ололовска

Почина бебе кое чекаше шест часа за да биде пренесено во друга болница