(ВИДЕО) Се сруши најдолгиот мост во Кина

Од:

Најдолгиот дрвен заоблен мост во Кина, изграден пред 900 години во провинцијата Фуџијан, се урнал откако го зафатил пожар. Мостот Ванан, изграден за време на династијата Сонг (960-1279), беше оштетен во пожар синоќа, што доведе до негово уривање, пишува Global Times.

dobivaj vesti na viber

Причината за пожарот е под истрага. Мостот бил познат и како Мост на универзалниот мир и бил најдолгиот дрвен лак мост во Кина, со должина од 98,2 метри.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Мост се урна за време на церемонијата на сечење лента во Конго

Во Џенова отворен мост две години по трагедијата во која загинаа 43 лица

А1он

МОСТ: Прелиминарната оценка е дека изборите поминаа во фер и демократска атмосфера

Жарко Настоски

МОСТ: Резултатите се тесни, не сме во можност да проектираме мандати

Ана Василевска

МОСТ: Гласач во Кичево го фотографирал ливчето, интервенирала полицијата

Ана Василевска

МОСТ: Одзивот е близу 30 отсто во сите ИЕ, најслабо во шестката

Жарко Настоски