(ВИДЕО) Русија го уништи главното оружје на Украина: Тенкови од Словенија произведени во Југославија

Од:

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа уништениот конвој со украински воени возила кои Словенија му ги подари на Киев.

dobivaj vesti na viber

Во видеото се гледа уништена украинска борбена опрема. Пред сè, борбени возила на пешадија, оклопни транспортери и „MRAAP Huskies“ од британско производство, донирани од Словенија, Холандија и Велика Британија на Украина. Видеото наводно е снимено во Херсон, каде што може да се видат уништените оклопни возила на украинската армија, поточно баталјонот „Кракен“, екстремна националистичка формација.

Покрај БВП М-80, на видеото се прикажани и оклопни транспортери YPR-765 и MRAP Huski од британско производство, кои земјата ги донираше на владата во Киев. Од целата оклопна колона, најдобра е југословенската БМП М-80, која Словенија и ја подари на Украина на крајот на јуни годинава. Станува збор за возила од 35 постари серии со мотор Hispano Suiza HS-115 од 191 kW што остана од наследството на поранешната ЈНА.

Возилата БВП М80А долги години се чуваа меѓу тенковите и други оклопни возила во депото. Логистичките тешкотии спречија побрза експедиција во Украина, најверојатно поради унгарската забрана за транспорт на оружје на исток. Словенија на тој начин го исполни ветувањето за Украина и придонесе за одбраната. Словенија ќе добие „ваучер“ од Соединетите Американски Држави за набавка на оружје вредно повеќе од вредноста на донацијата.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

А1он

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска