ВИДЕО: Почна затворањето на клиниките за абортус во САД, нереди на протестите

Од:

По одлуката на Врховниот суд во САД почнаа да се затвораат клиниките за абортус.

Во клиниката за абортус Литл Рок во Арканзас, држава која има прописи кои наметнуваат итна забрана во случај на ваква одлука на Врховниот суд, вратата за пациентите се затвори веднаш штом одлуката беше објавена на интернет.

Вработените им се јавуваат на пациентките да им ги откажат закажаните термини.

Демонстрантите излегоа на улиците во градовите низ САД. Во Феникс, Аризона, полицијата употреби солзавец откако демонстрантите удираа на вратите и прозорците.

Во Лос Анџелес демонстрантите накратко го блокираа сообраќајот на автопатот.

Претседателот на САД Џо Бајден изјави дека со ваквата одлука земјата се враќа надаз за 150 назад. Реакции има од сите големи меѓународни организации како Обединетите нации и СЗО како и од дел од европските лидери.

Би можело да ве интересира

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Објавена снимка, полицијата ја изрешета жената која ги уби учениците во САД

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Нови детали за масакрот во Нешвил: Полицијата објави снимка од напаѓачката

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) 28-годишна жена го изврши масакрот во училиштето во Нешвил: Убиени се шестмина, три од нив деца

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Пукање во училиште во Нешвил, има мртви

Катерина Павлова-Николовска

За време на полетувањето од Лос Анџелес до Сиетл, ја отворил вратата на авионот и скокнал надвор

Ана Ололовска

ВИДЕО: Шест девојчиња загинаа во несреќа во Америка

Ана Ололовска