vrhoven sud sad

Свет

ВИДЕО: Почна затворањето на клиниките за абортус во САД, нереди на протестите

А1он
По одлуката на Врховниот суд во САД почнаа да се затвораат клиниките за абортус. Во клиниката за абортус Литл Рок во Арканзас, држава која има
Свет

Бајден ја почна процедурата за реформа на Врховниот суд

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден формираше комисија експерти за реформа на Врховниот суд на САД, институција чие функционирање е предмет на редовна критика. Комисијата ќе има
Свет

Евакуација на Врховниот суд на САД поради закана со бомба

А1он
Во моментов во Вашингтон е во тек евакуација на Врховниот суд на САД поради закана за поставена бомба, пренесува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на службено лице
Свет

Врховниот суд на САД ги отфрли обвиненијата против Трамп за корупција

А1он
Врховниот суд на САД ја отфрли денеска тужбата на Демократите, која тврди дека американскиот претседател Доналд Трамп ги прекршил уставните одредби против корупција во неговите
Свет

Кандидатката на Трамп за судијка во Врховниот суд избегна да се изјасни за геј-браковите

А1он
Кандидатката на американскиот претседател Доналд Трамп за Врховниот суд, Ејми Кони Барет денеска на сослушувањето во Сенатот изјави дека нејзините религиозни убедувања нема да влијаат
Свет

Трамп денеска треба да ја именува Ејми Кони Барет за судија на Врховниот суд

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува денеска да ја назначи Ејми Кони Барет за судија на Врховниот суд на САД испразнетото место по смртта на