(ВИДЕО) Огромни поплави во Италија: Потопени градови, најмалку девет мртви

Од:

Најмалку девет лица загинаа, а неколку се водат како исчезнати откако поројниот дожд го зафати северниот италијански регион Емилија-Ромања, предизвикувајќи поплави и лизгање на земјиштето.

Околу 10.000 луѓе се евакуирани, а некои граѓани мораа да бидат извлечени од покривите со хеликоптери.

Властите соопштија дека 14 реки се излеале од коритата, поплавувајќи 23 градови.

Градоначалникот на Равена изјави дека неговиот град сега е непрепознатлив.

Големата награда на Формула 1 која требаше да се одржи викендов во Имола, локација блиску до многу од најтешко погодените области, е откажана во обид да се намали притисокот врз службите за итни случаи и да се спречат љубителите на трката да се соберат во погодениот регион.

Би можело да ве интересира

Девет момчиња од Италија осомничени за групно силување

Земјотрес ја погоди околината на Неапол

Почина шефот на Козa Ностра: Беше безмилосен убиец, фрли момче во киселина

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди северна Италија

Тело на новороденче пронајдено на брод со мигранти во Италија

Се нудат 15 илјади евра и куќа за едно евро-Италија со нов повик за 3000 странци

Предраг Петровиќ