ВИДЕО: Напад во метро во Токио, десетмина повредени

Од:

Најмалку десет луѓе се повредени вчера во воз во метро во Токио, кога засега неидентификуван маж ги нападнал патниците со нож, а потоа избегал.

Еден од патниците е тешко повреден, а напаѓачот е уапсен и се наоѓа во притвор. Некои од повредените се прободени со нож, а некои се повредиле при обидот да избегаат од напаѓачот.

Осомничениот за нападот при бегството го оставил ножот во возот и мобилниот телефон, тврдат извори од истрагата, јавија јапонските медиуми.

Тој доброволно се предал, откривајќи му на вработениот во една продавница што направил, кој веднаш повикал полиција.

Напаѓачот, исто така, се обидел и да подметне пожар во вагонот, објави новинската агенција Кјодо.

Триесет и шест годишниот маж истурил сончогледово масло во возот и се обидел да го запали. Подоцна, при неговото апсење, кај него биле пронајдени шише со масло и запалка. За време на сослушувањето во полиција, човекот го објаснил својот план со желба да убие. Според напаѓачот, тој го избрал возот бидејќи во затворен простор би имало повеќе жртви.

Би можело да ве интересира

Полицијата oд Лондон извести: Веруваме дека го пронајдовме телото на напаѓачот од Лондон

Горан Наумовски

Тројца повредени во напад со нож во Париз

Лондон: Девет лица се повредени со киселина, жена и деца се префрлени во болница

Горан Наумовски

Нападната американска база во Ирак, има и повредени

А1он

Во воздушен напад погодена станбена зграда во Дамаск

А1он

Жена нападната на Меѓународниот аеродром во Скопје