ВИДЕО: Најмалку 22 жртви при експлозијата во хотелот во Хавана

Од:

Најмалку 22 лица загинаа во силна експлозија во хотелот Саратога во центарот на Хавана, а повеќе од 70 лица се повредени, објави кубанската државна телевизија.

dobivaj vesti na viber

Кубанските власти соопштија дека првичните резултати од истрагата покажуваат дека причина за вчерашната експлозија е истекување на гас.

– Сè укажува дека експлозијата била несреќен случај, изјави кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел во телевизиско обраќање од местото на инцидентот.

Тој истакна дека експлозијата не била предизвикана од бомба и нема индиции дека се работи за терористички напад, а по враќањето од местото на експлозијата и кратката посета на две болници во кои се пренесени повредените, тој го нарече инцидентот „жалосна несреќа“.

Вчерашната експлозија се случила во близина на училиште со повеќе од 300 ученици, соопштија здравствените власти, а во неа се повредени најмалку 15 деца, потврди Министерството за здравство, додека едно дете починало.

Кубанскиот министер за туризам Хуан Карлос Гарсија нагласи дека, според првичните извештаи, во експлозијата нема загинати или повредени странски државјани.

Хотелот бил затворен, а внатре во моментот на експлозијата биле само работниците кои работеле на неговото реновирање, истакна Роберто Енрике Калсадиља, претставник на воената компанија која управува со многу хотели во земјата.

Би можело да ве интересира

Најмалку две лица загинаа во невремето во Хавана

Ана Ололовска

САД укинуваат некои од ограничувања воведни кон Куба

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска

„Хабанос С.А.“ со рекордна продажба на цигари и пури во 2021 година

Ана Ололовска

Бројот на жртви во експлозијата во луксузниот хотел во Хавана достигна 40

Ана Ололовска

Најмалку осум загинати и 30 повредени во експлозијата во хотелот „Саратога“ во центарот на Хавана

А1он