(ВИДЕО) Минхен: Бројот се искачи на девет убиени, над десет ранети

Од:

Најмалку девет лица настрадаа откако непознат напаѓач пукаше во трговскиот центар “Олимпија“ во Минхен, а полицијата соопшти дека се работи за терористички напад.

Германските медиуми јавија дека осум лица биле убиени во трговскиот центар, а деветтото тело било пронајдено на зелена површина, на оддалеченост од еден километар од објектот каде што се пукаше.

Полицијата се сомнева дека постои голема можност да се работи за телото на еден од напаѓачите кој пукал пред ресторанот Мекдоналдс, и потоа влегол во трговкскиот центар и продолжил да стрела насекаде по луѓето. По тоа избегал во подземната железница која сега е евакуирана и не работи.

Полицијата соопшти дека е внимателно со оглед дека има и торба до телото на тревата во која е можно да има експлозив и најверојатно ќе биде испраттен робот.

Јавниот превоз во Минхен нема да функционира во следниов период, а во градот пристигнаа специјални единици на војската и полицијата од други делови на Германија кои трагаат по како шт велат тројца напаѓачи.

Би можело да ве интересира

Замрзнат дожд падна во Минхен, замрзнати писти на аеродромот, сите летови одложени

(ВИДЕО) Хаос во Минхен: 30.000 куфери расфрлани низ аеродромот

А1он

Климатски активисти ги блокираа аеродромите во Минхен и во Берлин

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Гостите на Октоберфест во Минхен скокаа од радост кога ја слушнаа „Каљинка“

Горан Наумовски

Германија и Израел денеска ќе одбележат половина век од нападот на ЛОИ во Минхен

А1он

Германската Влада ќе им плати отштета на семејствата на жртвите од масакрот во Минхен 1972