ВИДЕО: Маж удри жена средe улица во Иран, но брзо беше совладан од толпата

Од:

Демонстрантите низ Иран повторно се судрија со безбедносните сили по смртта на млада жена во полициски притвор, а иранската државна телевизија рече дека бројот на жртвите од немирите најверојатно е 26, без да излезе со други детали.

dobivaj vesti na viber

На социјалната мрежа Твитер објавена е снимка како маж удира една жена, но набрзо потоа е совладан и казнет од толпата.

Иран во меѓувреме го попречи пристапот на интернет до надворешниот свет,  заострувајќи ги ограничувањата на популарните платформи што се користат за организирање митинзи како Instagram и WhatsApp.

Водител на државната телевизија доцна во четвртокот изјави дека 26 демонстранти и полицајци биле убиени откако протестите избувнаа минатата сабота по погребот на 22-годишната Махса Амини, без да објасни како властите стигнале до таа бројка.

 

Би можело да ве интересира

Иран наметнува рок од 60 минути за медиумите да ги поправат „дезинформациите“

Ана Ололовска

Иранските безбедносни сили убија демонстрант кој го прославувал испаѓањето на репрезентацијата од Мундијалот во Катар

Ана Ололовска

Хјуман рајтс воч: Најмалку 448 лица загинаа во задушувањето на протестите во Иран

Повеќе од 700 затвореници ослободени во Иран поради победата на фудбалерите над Велс на СП

Десет Иранци убиени во нападите на Крим, Украина вели дека ќе убива и повеќе

А1он

Иран распоредува специјални воени сили на границата со Ирак

А1он