ВИДЕО: Лидерот на Исламска држава се разнел за време на американската акција, си го убил семејството

Од:

Водачот на Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ), Абу Ибрахим ал Хашими ал Курајши, во очај се разнел за време на рација, убивајќи членови на неговото семејство, соопштија американските власти.

Како што рекоа, тој живеел на третиот кат над „непознато семејство“ кое не било поврзано со групата.

Официјални лица рекоа и дека армијата одлучила да ги нападне војниците на терен наместо да ја бомбардира зградата за да ја намали штетата врз семејството што живеело на првиот кат.

– Поради овој ризик за другите семејства и другите цивили во областа, претседателот Бајден нареди нашите војници да бидат дејствуваат за да се намали тој ризик. Тие успеаја во таа мисија, изјави висок функционер.

Говорејќи под услов да остане анонимен, тој исто така рече дека американските сили успеале безбедно да го евакуираат семејството од куќата во раната фаза од рацијата.

Тој додаде дека експлозијата од станот на Ал Курајши била голема. „Експлозијата беше толку голема на третиот кат што разнесе тела надвор од куќата во околните области.

Лидерот на ИСИЛ се забарикадирал себеси и неговото семејство на вториот кат за време на рацијата, според американски извори.

– Тој и неговата сопруга загинаа за време на операцијата, рече анонимниот извор.

Портпаролот на Пентагон Џон Кирби изјави дека „изгледа оти и дете е убиено на вториот кат“.

Тој додаде дека американските војници успеале да извлечат 10 цивили од зградата, шест од првиот кат и четири деца од вториот.

Кирби рече дека најмалку тројца цивили биле убиени во самоубиствениот напад на Ал Курајши. Сепак, Белите шлемови, сириска група за цивилна одбрана која дејствува во областите под контрола на бунтовниците во Сирија, соопшти дека во рацијата биле убиени 13 лица, меѓу кои шест деца и четири жени.

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин ја поздрави рацијата и рече дека ИСИЛ е одговорна за смртта на цивилите за време на операцијата. Тој додаде дека Пентагон ќе го разгледа инцидентот.

Пентагон соопшти дека нема жртви меѓу американските војници, но дека хеликоптерот имал „механички дефект“ и бил уништен по рацијата.

Бајден ја поздрави операцијата, велејќи дека Ал Курајши стои зад кампањата на ИСИЛ за убиства и сексуално насилство врз Јазидите во североисточен Ирак во 2014 година. ОН ова го класифицира како геноцид.

ИСИЛ го именуваше Ал Курајши за лидер во 2019 година, откако Абу Бакр ал-Багдади беше убиен во американски напад. Американските власти велат дека тој никогаш не излегол од дома и командувал со ИСИЛ преку курир.

Би можело да ве интересира

Државјанка на БиХ во Данска за помагање на „Исламска држава“ осудена на 4 години затвор

Британката која се приклучи на Исламска држава, не може да се врати во Велика Британија

Ана Ололовска

Најмалку 11 загинати, повеќето цивили, во нападот во Сирија кој се припишува на терористичката ИД

Американската војска го убила лидерот на Исламската држава во северна Сомалија

Абу Хусеин – нов лидер на терористичката Исламска држава

Ана Ололовска

Исламска држава: Нашиот лидер е мртов

Ана Ололовска