ВИДЕО: Крвави демонстранти под присила од полицијата на Белорусија јавно ветија дека повторно нема да протестираат против власта

Од:

Додека на улиците ширум Белорусија веќе четврти ден се случуваат демонстранциите против белорускиот претседател, на социјалните мрежи се појавија снимки на кои може да се види како полицијата ги понижува демонстрантите.

На видеото се прикажани шестмина крвави демонстранти кои се наоѓаат во притвор, а таму полицајците ги малтретираат прашувајќи ги дали повторно ќе организираат револуција.

Демонстрантите, под присила на полицијата, истоштено одговорија: „Не, не, никогаш во животот“, а сето тоа беше пренесено во живо на државната телевизија на Белорусија.

Додека јавноста беше сведок на овој настан, во Минск и понатаму протестите против претседателот Александар Лукашенко се одржуваат.

Голем дел од граѓаните сметаат дека изборите биле нерегуларни, а резултатите фалсификувани.

На последните избори во Белорусија, актуелниот претседател освои 80,08 отсто од гласовите.

Би можело да ве интересира

Прајс: Белорусија ќе добие брз и цврст одговор ако дозволи Русија од нејзина територија да изведе напад на Украина

Полска почна да гради нов ѕид на границата со Белорусија

Ана Ололовска

Лукашенко закажа референдум за да може да остане на власт до 2035 година

САД загрижени од ненајавените воени вежби на Русија во Белорусија

Ана Ололовска

Заеднички воени вежби на Русија и Белорусија од 10 до 20 февруари

Ана Ололовска

Лукашенко: Нема да го дадеме Казахстан според украинското сценарио

А1он