ВИДЕО: Крвави демонстранти под присила од полицијата на Белорусија јавно ветија дека повторно нема да протестираат против власта

Од:

Додека на улиците ширум Белорусија веќе четврти ден се случуваат демонстранциите против белорускиот претседател, на социјалните мрежи се појавија снимки на кои може да се види како полицијата ги понижува демонстрантите.

На видеото се прикажани шестмина крвави демонстранти кои се наоѓаат во притвор, а таму полицајците ги малтретираат прашувајќи ги дали повторно ќе организираат револуција.

Демонстрантите, под присила на полицијата, истоштено одговорија: „Не, не, никогаш во животот“, а сето тоа беше пренесено во живо на државната телевизија на Белорусија.

Додека јавноста беше сведок на овој настан, во Минск и понатаму протестите против претседателот Александар Лукашенко се одржуваат.

Голем дел од граѓаните сметаат дека изборите биле нерегуларни, а резултатите фалсификувани.

На последните избори во Белорусија, актуелниот претседател освои 80,08 отсто од гласовите.

Би можело да ве интересира

Нов протест „Србија против насилството“, прв пат говореа пратеници од опозицијата

А1он

(ВИДЕО) Граѓаните предупредија: Нека очекуваат социјални немири од пошироки размери

Орце Костов

(ВИДЕО) Мајка се онесвести од плачење: „Загубив млад син, му ја згрешија терапијата во приватна клиника“

Орце Костов

Украинците тврдат дека спречиле упад на руски диверзанти од Белорусија

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Први снимки од борците на Вагнер, се селат во Белорусија

Белоруски уметник и критичар на Лукашенко почина во затвор, неговата сопруга вели: Околностите за смртта се нејасни

Горан Наумовски