(ВИДЕО) Кралот и кралицата излегоа двапати на балконот, Хари го напушти Лондон

Од:

Британскиот крал Чарлс Трети денеска беше крунисан во Вестминстерската опатија, на симболична церемонија која е комбинација од верска служба и славење.

Тој беше крунисан заедно со Камила, сопругата на кралицата, што го прави 40-тиот владејачки монарх крунисан во опатијата од 1066 година. Сепак, Чарлс ќе остане запаметен како наследник со најдолг стаж во британската историја, откако помина седум децении како прв во редот за тронот.

Според желбата на луѓето тие два пати излегоа на балкон. Кралот Чарлс III и кралицата Камила излегоа на балконот на палатата и ги поздравија присутните граѓани. Со нив се принцот Вилијам и неговата сопруга, нивните деца и други роднини.

Принцот Хари не се појавил со нив на балконот, а англиските таблоиди пренесуваат дека тој бил виден како заминува од Лондон.

Би можело да ве интересира

Kралот пристигна во Вестминстерската опатија

Горан Наумовски

Oткриено е како Чарлс и Камила ја минаа вечерта пред крунисувањето

Сите детали од крунисувањето на кралот Чарлс III: Едно е ново и значајно во организацијата

Горан Наумовски

Пендаровски на крунисувањето на британскиот крал Чарлс во Лондон

Кралот Чарлс одбил терминалот на аеродромот Хитроу да биде именуван по него

Анкета: 51 отсто од Британците се против владата да го финансира крунисувањето на кралот Чарлс

Ана Ололовска