Британскиот крал Чарлс ја пофали решителноста и силата на Украинците

Од:

Британскиот крал Чарлс Трети денеска ја пофали „одлучноста и силата“ на украинскиот народ во пораката по повод втората годишнина од војната во таа земја.

„Одлучноста и силата на украинскиот народ продолжува да инспирира додека неиспровоцираниот напад врз нивната земја, нивните животи и нивните средства за живот влегува во третата, трагична година“, рече кралот Чарлс.

Тој додаде дека Украинците покажуваат „вистинска храброст“ наспроти „неискажливата агресија“ и рече дека е охрабрен од поддршката што Британија и нејзините сојузници му ја даваат на Киев.

Би можело да ве интересира

Голема промена во Бакингемската палата

Кралот Чарлс ја напушти болницата откако беше опериран

Горан Наумовски

Британскиот крал е во болница

(ВИДЕО) Кралот и кралицата излегоа двапати на балконот, Хари го напушти Лондон

Горан Наумовски

Kралот пристигна во Вестминстерската опатија

Горан Наумовски

Oткриено е како Чарлс и Камила ја минаа вечерта пред крунисувањето