Kралот пристигна во Вестминстерската опатија

Од:

Поворката на кралот Чарлс III пристигна во Вестминстерската опатија. Принцот и принцезата од Велс ги очекуваат наскоро.

Церемонијата треба да започне за десетина минути и се очекува да трае два часа. Ова е значително пократко од многу крунисувања кои се случиле во минатото.

Принцот Хари, принцот Ендру и принцезите Евгенија и Беатрис пристигнаа на западната порта на опатијата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Кралот и кралицата излегоа двапати на балконот, Хари го напушти Лондон

Горан Наумовски

Oткриено е како Чарлс и Камила ја минаа вечерта пред крунисувањето

Сите детали од крунисувањето на кралот Чарлс III: Едно е ново и значајно во организацијата

Горан Наумовски

Пендаровски на крунисувањето на британскиот крал Чарлс во Лондон

Кралот Чарлс одбил терминалот на аеродромот Хитроу да биде именуван по него

Анкета: 51 отсто од Британците се против владата да го финансира крунисувањето на кралот Чарлс

Ана Ололовска