Oткриено е како Чарлс и Камила ја минаа вечерта пред крунисувањето

Од:

Британскиот крал Чарлс Трети и кралицата Камила ја поминаа ноќта пред крунисувањето во сабота заедно на вечера во кралската резиденција Кларенс Хаус. Кралот и кралицата останаа во нивната омилена резиденција во Лондон наместо во седиштето на монархијата, Бакингемската палата, во петокот додека се подготвуваа за значајната задача што им претстои.

Двојката денеска ќе биде во фокусот на првото британско крунисување по 70 години, кое ќе го гледа глобална публика од милиони.

Чарлс се преселил во Кларенс Хаус, поранешната куќа на неговата баба, Кралицата Мајка, во 2003 година. Тој е опширно реставриран и преуреден по нивниот вкус и содржи многу парчиња од уметничката колекција на Чарлс и многу семејни фотографии. Се наоѓа недалеку од Бакингемската палата, а веднаш до неа е црквата Св. Џејмс.

Градината на резиденцијата се протега на приближно 2.000 квадратни метри и е исполнета со лаванда и содржи сончев часовник во спомен на кралицата мајка. Зелениот простор постои од 16 век, кога била создадена градина со ѕидови за англискиот крал Хенри VIII и неговото семејство.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Кралот и кралицата излегоа двапати на балконот, Хари го напушти Лондон

Горан Наумовски

Kралот пристигна во Вестминстерската опатија

Горан Наумовски

Сите детали од крунисувањето на кралот Чарлс III: Едно е ново и значајно во организацијата

Горан Наумовски

Пендаровски на крунисувањето на британскиот крал Чарлс во Лондон

Кралот Чарлс одбил терминалот на аеродромот Хитроу да биде именуван по него

Анкета: 51 отсто од Британците се против владата да го финансира крунисувањето на кралот Чарлс

Ана Ололовска