ВИДЕО: Иранскиот заменик-министер за здравство заразен со коронавирус се препотуваше на прес конференција

Од:

Заменик-министерот за здравство на Иран, Ираџ Харирчи, е позитивен на тестот за коронавирусот, објави иранската новинска агенција ИЛНА, додавајќи дека тој сега е во карантин.

Техеран претходно изјави дека најмалку 95 лица се дијагностицирани со опасната болест. Поголемиот дел од потврдените случаи во земјата потекнуваат од градот Ком – центар на традиционалнио аџилак на шиитските муслимани, а најмалку 15 Иранци умреле од вирусот.

По претходните извештаи за жртви во Иран, неколку земји, вклучително и Турција, воведоа привремени забрани за патување во и од Исламската Република. Во меѓувреме, смртоносната болест, првично откриена во кинескиот Вухан, однесе повеќе од 2.600 животи низ целиот свет. Заразени се околу 80.000, вклучувајќи 77,000 луѓе во Кина, 1.200 во Јужна Кореја и 229 во Италија.

Во исто време, австриските и хрватските власти ги потврдија првите случаи на заболување во нивните земји.

Би можело да ве интересира

Сенаторот Грам до СЗО: Нема повеќе пари за вас, вие сте бранители на Кина

А1он

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

А1он

Бреша официјално се огласи против завршување на сезоната во Серија „А“

А1он

Синот на претседателот на Србија, Вучиќ заразен со коронавирус

Ана Ололовска

Европа се уште не го достигна врвот на епидемијата, тврди Европскиот центар за контрола и превенција на болести

А1он

Гутереш: Сега не е време за оценка на глобалниот одговор на Ковид-19

А1он