(ВИДЕО) Илјадници огномети во Сиднеј, спектакуларно добредојде за 2023 година

Од:

Австралија го одбележа доаѓањето на новата 2023 година со голем огномет над пристаништето во Сиднеј. Повеќе од милион луѓе ја дочекаа Новата година на улиците на Сиднеј.

Повеќе од 7.000 огномети беа лансирани од врвот на Сиднејскиот мост и уште 2.000 од блиската опера.

Официјалната прослава започна неколку часа пред полноќ, па дел од подготвената празнична пиротехника веќе беше испукана во 21 часот по локално време.

Со величенствен огномет од Скај Тауер, висока 328 метри, жителите на главниот град на Нов Зеланд го прославија доаѓањето на Новата година.

Најважните знаменитости во градот биле осветлени со ласерска светлина, според Sky News.

Би можело да ве интересира

Лунарната Нова година во Кина прославена без мерки против Ковид-19

Горан Наумовски

Новата година ја дочекаа во Дака, Алмати, Бишкек, Тимбу, Астана, Хонг Конг…

Самоа и Кирибати први ја дочекаа Новата 2023 година

Горан Наумовски

По пауза од две години, новогодишната ноќ во Грција без никакви ограничувања

Празничното украсување во Солун ќе се исклучува во 1 часот по полноќ за заштеда на енергија

А1он

ВИДЕО: Се евакуираат 50 илјади луѓе, вонредна состојба во поплавените делови во Австралија