(ВИДЕО) Нов инцидент во Сиднеј: Маж облечен во црно напаѓа луѓе во црква

Од:

Бискуп и неколку верници се повредени во нов напад во Сиднеј. Бискупoт Мари Емануел проповедаше во црквата на Христос Добриот Пастир во Вејкли на западниот дел на Сиднеј во понеделникот нешто по 19 часот, кога маж облечен во црно се приближи до олтарот и, наводно, го избодел повеќе пати.

На застрашувачкото видео од инцидентот, кое беше емитувано во живо на страницата на црквата на Јутјуб, може да се види бискупот Емануел како зачудено гледа нагоре додека напаѓачот ненадејно го удира со тупаници по лицето и главата.

Се слушаат преплашени крици додека другите верници брзаат да му помогнат на епископот додека тој паѓа на подот. Првичните извештаи сугерираат дека уште најмалку две лица, исто така, наводно биле избодени со нож во конфронтацијата што следела.

Веста доаѓа само 48 часа откако шест лица беа убиени во Вестфилд Бонди.

Џоел Кочи (40) избоде до смрт пет жени и еден човек од обезбедувањето и повреди неколку други пред да биде застрелан од полицаец.

Би можело да ве интересира

Петмина тинејџери обвинети за тероризам по нападот со нож во црквата во Сиднеј

Момчето кое уби епископ е обвинето за тероризам, oдлучија обвинителите од Сиднеј

Нападот на епископ во црква во Сиднеј е терористички чин оцени полицијата

ВИДЕО: Идентификуван напаѓачот од Сиднеј, уби шестмина и избоде деветмесечно бебе

Напад во Сиднеј: Почина мајката на бебето која беше тешко повредена

А1он

Петмина загинати во нападот во Сиднеј

А1он