ВИДЕО: Хаос во Амстердам поради новите мерки, полицијата со водени топови ги растера демонстрантите

Од:

Неколку илјади луѓе се собраа денеска во Амстердам на протест поради „локдаунот“ која е воведен за спречување на ширењето на коронавирусот. Ваквите собири се недозволени, а бидејќи демонстраните не сакаа да се разотидат, полицијата употреби водени топови за да ги растера.

Демонстрантите носеа транспаренти на кои пишуваше: „Слобода: запрете ја оваа опсада“. Тие не носеа маски и малкумина одржуваа дистанца.

Во Холандија затворени се училиштата и поголемиот дел од продавниците за да се намали ширењето на коронавирусот. „Локдаунот“ е продолжен за уште три недели.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Протест на сексуалните работнички во Амстердам: Не можеме да заработиме доволно со скратено работно време

ВИДЕО: Полицијата бркаше активисти на аеродромот во Амстердам, возеа велосипеди и блокираа авиони

Повеќе лица излегле од продавница во Амстердам каде вооружено лице држи заложници

А1он

Заложничка драма во продавница на Епл во Амстердам

А1он

ВИДЕО: По смртта на јутјуберката, Бака Прасе остана без пари и чисти во Амстердам

А1он

Холандски суд го отфрли барањето за укинување на ковид-пропусниците