ВИДЕО: Град ги столчи Германија, Швајцарија и Франција, има повредени во страотното невреме

Од:

Големо невреме со силен ветер, град и снег денеска погоди делови од Германија, Швајцарија и Австрија, а медиумите јавуваат за повеќе повредени луѓе, закочен сообраќај и поплавени објекти.

Реки од мраз течеа по улиците во неколку места во Франција, откако источниот дел од земјата го зафати град со големина на орев и ретко виден интензитет.

Во Швајцарија се повредени петмина, а засега нема информации за состојбата во Германија и Швајцарија, каде се јавува за прекини во метрото и железничкиот сообраќај во неколку градови. Ветрот го однесе покривот на Операта во Штутгарт, па откажани се сите претстави.

Според најавите, невремето, со налети на ветер од 100 километри на час, треба да се движи кон средината и истокот на Германија.

За ноќеска метеоролозите предвидуваат одвоено невреме кое ќе го зафати северот и истокот на Германија.

Би можело да ве интересира

ОЕЦД: Светската економија годинава ќе закрепне од пандемската криза

А1он

„Шрапнели летаа стотици метри“: Експлозија на бомба го потресе Минхен, има ранети

А1он

Четворица загинати во невремето во Истанбул

А1он

ВИДЕО: Катастрофално невреме во Истанбул, летаат покриви од згради и фасади, има и мртви

А1он

Аксиос: Германија го повика американскиот Конгрес да не воведува санкции за Северен тек 2

Ана Ололовска

Омикрон варијантата на коронавирус пристигна во Германија

Ана Ололовска