ВИДЕО: Дете падна во бунар во Авганистан, заглавено е на длабочина од 10 метри

Од:

Спасувачите во Авганистан се обидуваат да дојдат до деветгодишното момче кое веќе два дена е заробено во бунар во јужната провинција Забул.

Операцијата во селото следи по помалку од две недели по сличен обид за спасување на дете од бунар во Мароко, но за жал таа операција заврши без успех, така што момчето беше извадено од бунарот мртво.

Снимките кои се објавени на социјалните мрежи покажуваат момче кое е идентификувано како Хаидар, кое се заглавило во бунар.

Локалните официјални лица велат дека момчето е заробено на длабочина од околу 10 метри, низ окно од 25 метри. Според тамошните медиуми, момчето може да ги движи рацете и горниот дел од телото.

„Дали си добро сине мој? Зборувај со мене и не плачи, работиме на тоа да те извлечеме“, може да се слушне на снимката на која зборува неговиот татко.

„Во ред, ќе продолжам да зборувам“, одговара детето со тажен глас.

Видеото е снимено така што спасувачите спуштиле камера во бунарот со помош на јаже.

Би можело да ве интересира

Педофил нападнал три годишно дете во Дебар маало, успеал да го соблече пред мајката да повика полиција

А1он

Силен земјотрес е регистриран во Авганистан, на границата со Таџикистан

Силен земјотрес го погоди Авганистан

Загинатите кај Крушево се од едно семејство – мајка и дете починаа, таткото и две деца повредени

Девојче се задави со појас во училиштен автобус, надзорничката гледала во мобилниот

Горан Наумовски

Гест на благодарност: Дете вози велосипед по стрмни падини за да им однесе вода на пожарникарите во Грција

Орце Костов