ВИДЕО: „Дајте вакцини, и ние сме приоритетна група“, протестираат бразилски сексуални работнички

Од:

Веќе една недела, сексуалните работнички во бразилскиот град Бело Хоризонте, кои по затворањето на хотелите биле приморани да опслужуваат клиенти на улица, протестираат барајќи повисок приоритет во вакцинацијата против Ковид-19.

Тие велат дека се во „првите борбени редови“ и дека треба порано да добијат пристап до вакцината, поради тоа што се среќаваат со разни луѓе во нивната работа.

„Ние сме во првите редови, ја движиме економијата и сме под голем ризик. Мораме да се вакцинираме,“ изјави за Франс прес Сика Виеира, претседателката на Асоцијацијата на сексуални работнички на државата Минаш Шераиш.

Таа и другите жени протестираа на улицата полна со хотели во кои тие некогаш работеле. Носеа транспаренти со натписи: „Сексуалната работа е здравство,“ „И секс-работничките се медицински професионалци“ и „Ние сме приоритет“.

„Ние сме приоритетна група затоа што сме здравствени едукатори. Ние даваме информации за сексуално преносливите болести кај мажите, делиме кондоми…,“ рече Виеира.

Бразилската влада ги одреди лекарите и медицинскиот персонал, наставниците, повозрасните луѓе, домородците и луѓето со ослабнат имунитет како приоритетни групи за вакцинација. Земјата се надева дека 77-те милиони луѓе ќе бидат вакцинирани во првата половина на годината, но тоа ќе биде тешко поради недостатокот од вакцини.

Од последиците на Ковид-19 во Бразил досега починаа над 332.000 луѓе. Само во вторникот, земјата регистрираше нови 86.979 случаи на болеста и рекордни 4.195 починати.

Би можело да ве интересира

Состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е алармантна, предупредува СЗО

Жарко Настоски

СМС пораки ќе добиваат сите што ќе се пријават за вакцина на vakcinacija.mk, се надградува системот

Маја Илиевска-Пачемска

Ле Мер: Олеснувањето на анти-ковид мерките во Франција е можно на 15 мај

Ана Ололовска

Институтот Пастер се надева дека ќе ги тестира своите антивирусни лекови врз луѓе овој месец

Ана Ололовска

ЕК: Криминалци во ЕУ нудат 1,1 милијарди дози вакцини на црниот пазар

Ана Ололовска

Данска перманентно ја прекинува употребата на вакцината на Астра Зенека

Ана Ололовска