ВИДЕО: Австралиски полицаец дави девојка што одбила да носи заштитна маска

Од:

Полицајци од австралиската сојузна држава Викторија се под истрага поради насилно постапување со жена која не носела заштитна маска за лице.

На снимката од инцидентот, се гледа како полицаецот ја фаќа девојката за врат и ја турка до ѕид, а таа вика „ме давите“ и „пуштете ме“ Потоа девојката е совладана и турната на земја.

21-годишната девојка и нејзиниот партнер, кој го снимал инцидентот, им кажале на полицајците дека таа е ослободена од обврската да носи заштитна маска од медицински причини.

– Јасно ми е дека сите мора да носат маски, но некои граѓани се ослободени од таквата обврска. Начинот на кој ни пријдоа беше застрашувачки. Тие би требало да не штитат. Не се чувствувам заштитено, изјави парнерот на нападната девојка.

Би можело да ве интересира

Мелбурн 17-ти ден без случаи на Ковид-19, во пресрет на „Австралија Опен“

Ана Ололовска

Австралија можеби нема да ги отвори целосно своите меѓународни граници оваа година и покрај вакцинирањето против Ковид-19

Ана Ололовска

Британската полиција по грешка избриша преку 150.000 отпечатоци од прсти, ДНК докази и досиеја за апсења

Жарко Настоски

Вакцинацијата во Австралија ќе започне во февруари

Жарко Настоски

Австралија: Граѓаните да се тестираат за Ковид-19 и да останат дома

Ана Ололовска

Во Сиднеј воведено задолжително носење маски во трговските центри и јавниот превоз

Ана Ололовска