(ВИДЕО) Aлигатор долг 3,65 метри брутално нападнал пливач: „Чудо е што сум жив“

Од:

Алигатор долг 3,65 метри го нападна пожарникарот Хуан Карлос Ла Верде (34) во езеро во градот Тампа, Флорида. Ѕверот го нападнал Ла Верде додека тренирал за триатлон.

dobivaj vesti na viber

Искусниот триатлонец ги ставил рацете во устата на алигаторот, ги турнал вилиците од главата и градите и допливал назад до пристаништето каде што самиот се јавил на 911 пред да биде пренесен во болница од случаен минувач.

Повредите на алигаторот биле толку тешки што на Ла Верде му била извршена итна шестчасовна операција за реконструкција на дел од черепот и вилицата, според страницата GoFundMe на која се собираат пари за неговото лекување. Според извештаите, се очекува тој да биде подложен на уште најмалку една операција на черепот.

Во своето прво интервју по нападот, Ла Верде објасни за ABC news како се бранел.

„Замавнав со десната рака и почувствував заби. Мислам дека веднаш се обидов да му ја отворам устата. Потоа знам дека го свртев него или тој ме сврте мене. Сепак, тој беше збунет, исто како и јас, а потоа само ме пушти“, изјави Ла Верде, поранешен член на еден од спасувачките одреди на Военото воздухопловство на САД.

Како што вели, тоа што се спасил е чудо.

 

Би можело да ве интересира

Србин со месарски нож нападнал Германец во центарот на градот, па побегнал

А1он

Во Мјанмар при напад врз училиште загинаа најмалку шест деца

А1он

Осум жртви во бомбашки напад во Пакистан

А1он

Украинските сили го напаѓаат градот Нова Каковка, истрелаа 74 проектили

А1он

Неколку Израелци ранети во напад во палестинскиот град Наблус

А1он

Приврзаници на ал Садр упаднаа во владината палата во Багдад

А1он