ВИДЕО: 800 илјади луѓе во Газа немаат пристап до вода за пиење

Од:

Обединетите нации денеска објавија дека околу 800.000 луѓе во Газа немаат пристап до чиста вода за пиење, бидејќи скоро 50 проценти од мрежата за водоснабдување е уништена во вооружениот судир меѓу Хамас и Израел.

Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни работи соопшти дека околу 17.000 станбени, јавни и деловни згради биле оштетени или уништени за време на единаесетдневниот конфликт.

Според Светската организација, од 10 мај, кога почна конфликтот, оштетени се 53 образовни институции, шест болници и 11 здравствени домови.

Училиштата во Газа се затворени, поради што околу 600.000 ученици не посетуваат настава.

Би можело да ве интересира

Израелски авиони го нападнаа Појасот Газа по падот на проектил во близина на граничното подрачје

Во пожар на роденденска забава во Појасот Газа загинаа 21 лице, 17 членови на исто семејство

А1он

ВИДЕО: Најмалку 21 лице загинаа во пожар во станбена зграда во Појасот Газа

Горан Наумовски

Израел нападна цели на Хамас по ракетниот напад од Газа

Ана Ололовска

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во Газа

Ана Ололовска

Примирјето ја издржа ноќта, Палестинците објавија дека има над 40 жртви