ВИДЕО: 800 илјади луѓе во Газа немаат пристап до вода за пиење

Од:

Обединетите нации денеска објавија дека околу 800.000 луѓе во Газа немаат пристап до чиста вода за пиење, бидејќи скоро 50 проценти од мрежата за водоснабдување е уништена во вооружениот судир меѓу Хамас и Израел.

Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни работи соопшти дека околу 17.000 станбени, јавни и деловни згради биле оштетени или уништени за време на единаесетдневниот конфликт.

Според Светската организација, од 10 мај, кога почна конфликтот, оштетени се 53 образовни институции, шест болници и 11 здравствени домови.

Училиштата во Газа се затворени, поради што околу 600.000 ученици не посетуваат настава.

Би можело да ве интересира

Израел усвои мерки за ублажување на блокадата на Појасот Газа

Ана Ололовска

Со три капки лимон скопската вода е лесна за пиење, мит е дека не е безбедна за бубрежно болните

Маја Илиевска-Пачемска

Палестинците пуштаат запаливи балони, Израелците одговорија со бомбардирање

Околу 270 Палестинци повредени во судирите со израелската армија

Катерина Павлова-Николовска

Хјуман рајтс воч: Израелските злосторства очевидни во војната во Газа

Ана Ололовска

Израел повторно бомбардираше палестински позиции во Појасот Газа

Ана Ололовска