pojas gaza

Свет

Израел го ракетираше Појасот Газа, како одговор на палестински напади

А1он
Израелската војска соопшти дека во текот на ноќта извршила нова серија напади на позициите на Хамас во Појасот Газа, како одговор на ракетирањето и пуштањето
Свет

Истрелана ракета од Појасот Газа, прекршено примирјето

А1он
Израелската војска соопшти денеска дека била истрелана ракета од Појасот Газа, помалку од две недели откако прекинот на огнот ги запре непријателствата меѓу Израелците и
Свет

Израел собори дрон над Појасот Газа

А1он
Израелската војска соопшти дека вечерва соборила беспилотно летало на „невообичаена височина“ над Појасот Газа. Како што е наведено во соопштението, израелските борбени авиони пресретнале дрон,
Свет

Пет ракети истрелани врз Израел, армијата возврати врз цели на Хамас

А1он
Екстремисти утрово истрелаа пет ракети од Појасот Газа врз Израел, соопшти израелската армија еден ден по масовните палестински протести долж границата. – Тенковите гранатираа пунктови
Свет

(ВИДЕО) Еден загинат и над 200 луѓе повредени при протестот на границата помеѓу Израел и Појасот Газа

А1он
Еден палестински тинејџер е убиен, а повеќе од 200 лица се повредени, од кои 46 имаат рани од огнено оружје, при денешното одбележување на една
Свет

Израел започна воена офанзива во Појасот Газа

А1он
Израелските вооружени сили соопштија дека почнале да напаѓаат терористички цели во Појасот Газа, јавија израелските медиуми. До нападите доаѓа откако седум лица беа повредени рано
Свет

Двајца убиени во протести на границата меѓу Израел и Појасот Газа

А1он
Израелските сили убија двајца и ранија 55 Палестинци за време на денешните протести долж границата меѓу Појасот Газа и Израел, соопшти палестинското Министерство за здравство.