Вестервеле го повика Ердоган да ја намали тензијата во Турција

Од:

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле го повика денеска турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган да ја намали тензијата во земјата.

– Турската Влада испраќа погрешен сигнал во Турција и во странство со реакцијата кон демонстрантите, истакна Вестервеле, додавајќи дека снимките кои ги гледа од истанбулскиот плоштад Таксим се „загрижувачки“.

Вестервеле очекува премиерот Ердоган да ја намали тензијата „во духот на европските вредности“ и да најде начин за конструктивна промена и мирен дијалог.

Во Турција речиси две недели има судири меѓу полицијата и учесниците во антивладините протести. Полицајците употребуваат солзавец, водени топови и гумени куршуми.

Би можело да ве интересира

Турција ги отфрла критиките на ОН за Кипар

Ана Ололовска

Вучиќ му одговори на Ердоган дека ќе се бори ако дојде до лобирање за признавање на Косово

Ана Ололовска

Блинкен: Акциите на кипарските Турци во Вароша се провокативни и неприфатливи

Ана Ололовска

Грчко МНР: Турција да запре со провокациите на Кипар и да се усогласи со меѓународното право

Ана Ололовска

Ердоган: Веднаш можеме да го преземеме управувањето со аеродромот во Кабул, доколку САД не поддржат

Ана Ололовска

Инцидент меѓу турски и кипарски патролен брод

Ана Ололовска

Leave a Comment

ten − 9 =