Верниците на РПЦ нема да можат да се молат на Атос

Од:

Верниците на Руската православна црква нема да може да се молат и причестат во црквите и манастирите на полуостровот Атос во Грција поради расколот на РПЦ со Вселенската патријаршија, соопшти портпаролот на рускиот патријарх Кирил, Александар Волков.

– Планинатата Атос е (административна) територија на Вселенската патријаршија и се што оди со тоа, изјави Волков за руската агенција ТАСС.

РПЦ вчера соопшти дека донела одлука да ги прекине сите односи со Вселенската патријаршија откако таа најави дека ќе ја поддржи афтокефалноста на Украинската црква, односно нејзиното одвојување од Московската патријаршија.

Би можело да ве интересира

Македонскиот јазик влезе меѓу десетте светски јазици на Вселенската патријаршија

Ѓукановиќ: СПЦ и Руската православна црква се алатки во рацете на политиката на Путин

А1он

ВИДЕО: Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија се одржа богослужба на македонски јазик

Катерина Ѓуровски

РПЦ стравува дека Грција насилно ќе ги протера руските монаси од Света Гора

А1он

Москва ја поддржа одлуката на СПЦ да ја призне МПЦ

А1он

ДУИ ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија за МПЦ-ОА