Вакцината против Ковид-19 како „јавно добро“- нова иницијатива од СЗО и повеќе држави

Од:

Триесет земји, предводени од Костарика и Светската здравствена организација (СЗО), почнаа иницијатива за споделување дијагностички алатки, лекови и вакцини како „јавно добро“ во борбата против глобалната пандемија на коронавирус.

„Вакцините, тестовите, дијагностика, третмани и други важни инструменти како одговор на коронавирусот мора да бидат достапни за сите, како глобално јавно добро“, рече Карлос Алварадо, претседател на Костарика.

СЗО изрази загриженост дека богатите земји, што издвојуваат огромни суми пари за развој на вакцини и лекови против Ковид-19, ќе се „протуркаат во почетокот на редот“, откако ќе се најде ефективен одговор на болеста и затоа ја почна иницијативата „Повик за акција за солидарност“.

Во моментов се работи на повеќе од 100 вакцини и лекови.

Би можело да ве интересира

Не стивнува епидемијата на Балканот: над 1.000 заразени во земјите од регионот во изминатите 24 часа

Горјан Грнчаровски

Бугарија бележи пораст на починати и новозаразени од Ковид-19

Заштитните маски задолжителни во англиските продавници од 24 јули

А1он

Сириза: Грчката влада се опушта, а бројот на новозаразени расте

А1он

120 милиони луѓе во Индија повторно во двонеделна изолација

А1он

Србија: Рекордни 170 пациенти со Ковид-19 на респиратор, денес 344 новозаразени

А1он