УНИЦЕФ: Секое трето дете во светот има опасно ниво на олово во крвта

Од:

Едно од секои три деца во светот има високи нивоа на олово во крвта, покажуваат податоците од глобална студија на УНИЦЕФ и организацијата за заштита на животната средина „Чиста земја“ (Pure Earth).

Широката контаминација сo олово става во ризик милиони млади луѓе, кои можат да развијат сериозни ментални и физички оштетувања како резултат на труењето со олово.

Кај околу 800 милиони деца пронајдени се нивоа на олово од 5 микрограми на децилитар или повеќе, според студијата на УНИЦЕФ и

Tие нивоа се сметаат за доволно високи за да го нарушат нормалниот развој на мозокот, нервниот систем и виталните органи како што се срцето и белите дробови.

СЗО и Центрите за контрола и превенција на болести на САД повикуваат на вистинска акција, бидејќи извештајот вели дека основната причина е јасна – несоодветно рециклирање на батерии и заситеност на животната средина со загадувачи.

„Недвосмислен заклучок на оваа студија е дека децата ширум светот се отруени од олово во огромна и досега невидено ниво“, се вели во извештајот објавен денеска.

Документот наведува широк спектар на фактори одговорни за високи нивоа на олово во крвта кај децата – од несоодветно рециклирање на батерии до употреба на боја со олово за домови, отпадоци од олово и загадување на храна заради глазирани керамички садови.

Во извештајот се наведува дека 95 отсто од оловото во батерии се рециклира во САД и во Европа, додека земјите во развој ја немаат таа технолошка способност. Експертите посочуваат дека колку подолго токсинот останува неоткриен во крвта, толку е поголем ризикот од повреди или смрт.

Би можело да ве интересира

Протест пред Владата: Мајките сакаат да ги чуваат децата дома, Владата вели дека услови има во градинките

А1он

УНИЦЕФ: Уште 150 милиони деца погодени од сиромаштија поради пандемијата

Ана Ололовска

Студија: Децата можат истовремено да имаат и Ковид-19 и антитела

А1он

УНИЦЕФ: Една третина од децата немаат можност да учат на далечина

Ана Ололовска

Децата во Западна Померанија тргнаа во училиште без маски

А1он

УНИЦЕФ ќе им помага на жртвите на семејно насилство во Мексико

Ана Ололовска