Украинците ќе се обучуваат во Хрватска: Ќе го победиме чопорот руски убијци и силувачи

Од:

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников на Твитер им се заблагодари на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и министерката за одбрана Марија Баножиќ откако Владата вчера во парламентот ја испрати одлуката за учество на Хрватска во мисијата за воена помош во Украина на одобрување.

„Владата на Република Хрватска ја одобри одлуката за обука на украинската армија во Хрватска. Модерна, добро обучена армија со моќни партнери сигурно ќе победи чопор руски убијци, разбојници и силувачи. Благодарност до Андреј Пленковиќ и Мари Баножиќ за поддршката“, напиша Резников на Твитер.

Учеството на Хрватска во мисијата за воена помош за Украина вклучува обука на украински војници во Хрватска.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Сменет министерот за одбрана на Украина

Катерина Павлова-Николовска

Хрватските новинари на протест во Загреб побараа оставка од министерот за здравство Берош за смртта на колегата Матијанчиќ

Стапува на сила забраната за рускиот дизел

Киев: Русија регрутира жени од казнените колонии

Смена на министерот за одбрана најавуваат украинските медиуми

Украинците не се повлекуваат од Бахмут вели шефот на Вагнер