Турција и Русија разговараат за безбедносна зона во Идлиб

Од:

Турција и Русија разговараат за воспоставување „безбедносна зона“ во северозападниот регион Идлиб во Сирија, каде раселените Сиријци би можеле да се засолнат во текот на зимата. Тоа го изјави денеска турскиот министер за одбрана Хулуси Акар.

– Нападите на сириските владини сили во регионот продолжија и покрај прекинот на огнот што стапи на сила пред три дена, изјави Акар пред новинарите во Анкара.

Министерот за одбрана на Турција рече дека Турција не добила официјално барање во врска со повикот на ирачкиот Парламент на 5 јануари за повлекување на странските трупи.

Би можело да ве интересира

САД и ЕУ: Србија да се откаже од трансакции со Русија кои можат да доведат до санкции

А1он

Турските власти во карантин ставија 132 патници и екипажот на авион од Техеран

Ана Ололовска

Песков: Москва не се меша во внатрешните работи на САД

Ана Ололовска

Во Либија загинале двајца турски војници, информира Ердоган

Ана Ололовска

Си-Ен-Ен: САД сака ново нуклеарно оружје за да и парира на Русија

Ана Ололовска

Улична камера сними пад на жена во моментот кога автобус поминува

А1он